Hayatımızda zaman yönetimi ciddi bir sorun teşkil ediyor. Özellikle dikkat dağınıklığı ve odaklanma konusunda sorunlar yaşayabiliyoruz. Sizin için önemli bir işe başlarken; akıllı telefonunuza ya da başka bir alana kayıp, farklı işe yönelebiliyoruz. Bu da bize zaman yönetimi konusunda olumsuz bir geri dönüş sağlıyor.

Bu yazımda sizlere zamanınızı nasıl etkili kullanabileceğinizin cevabını veren Pomodoro tekniğinden bahsedeceğim.

Pomodoro Tekniği İle Odaklanma ve Etkili Zaman Yönetimi

1992 senesinde Francesco Cirillo tarafından geliştirilen ve zamanınızı 25 dakikalık partlar haline bölen tekniğin adı “pomodoro” yani İtalyanca “domates” anlamına geliyor.

Hayatımızı kolaylaştıran icatları bulan kişiler önce kendi dertlerine bir derman bulmak için çalışmalara ve araştırmalara başlarlar.
Üniversite yıllarında derslere yoğunlaşamama sorunu yaşayan Francesco Cirillo , Sadece 10 dakika odaklanarak ders çalışmanın mümkün olup olmayacağını sorgulamış ve bu yönde bir karar almış.

Ölçümleme için kronometre ihtiyacını domates görünümündeki zamanlayıcısıyla gidermiş. Elindeki bu zamanlayıcı belirlediği süre sonunda zil çalıyor ve 5 ila 10 dakikalık aranın habercisi oluyormuş. Daha sonra bunu geliştirerek günümüze kadar gelen Pomodoro tekniğini bulmuş.

Pomodoro tekniğini özetlersek 25 dakika çalışma ve sonrasında 5 dakikalık bir dinlenme kısımlarından oluşmakta.

Pomodoro Tekniği Nasıl Çalışır ?

• Yapacağınız işleri 25 er dakikalık partlara bölün.
• Zamanlayıcınızı 25 dakikaya ayarlayın.
• Dikkat dağıtacak her ne varsa uzak durun.
• Adam akıllı 25 dakika çalışın 1 pomodoro (domates) toplayın.
• 4 Pomodoroya tamamladığınızda yani 4 domates topladığınızda 15 dakikalık ara verin.
Domates şeklindeki zamanlayıcıyı bulma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dijital olarak sırf bu teknik için yapılan pomodoro zamanlayıcısı uygulamasını edilebilirsiniz.

TeamViz uygulaması sayesinde pomodoro tekniğini uygulayabilir,süreleri siz belirleyebilir ve görevlerinizi kaydedebilirsiniz. Ayrıca uygulama Windows, Mac, Android ve iPhone ile de uyumlu çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

%d blogcu bunu beğendi: